KAPAT

Ahşap Profilleme Makinesi

Ahşap Profilleme Makinesi

Ahşap Profilleme Makinesi

Ahşap profilleme makineleri ahşabın dört tarafı üzerinde işlem yapabilme kabiliyetine sahiptir. Bu makineler sayesinde ahşabın temizlenmesi, işlenmesi ve profil açılması işlemleri yapılabilir. Bu işlemler yapılırken farklı istasyonlarda, farklı bıçaklar ile ahşap üzerinde operasyonlar yapılır. Kullanıcı isteğine bağlı olarak beş bıçaktan başlayıp on bıçağa kadar makine üzerinde ekleme yapılabilir. Bıçak sayısının artması ahşaba daha fazla müdahale imkanı sunar.

 

               Kinco Dokunmatik Panel, Kinco Servo ve  Siko AP10 Dijital Haberleşmeli İndikatörin kullanımı ile bu makinelerdeki hassasiyet, hız, kalite ve fonksiyonellik daha da arttırılmıştır.


                                            


Dokunmatik panel üzerinden kontrolü sağlanan sistemde her bıçak için X ve Y eksenlerinin pozisyonları görülebilmekte ve hedef değer girilebilmektedir. Buraya girilen değerler sayesinde bıçağın ahşap üzerinde ne kadar derinliğe kadar müdahale edeceği belirlenmektedir.

                                                                                        

Bazı eksenlerdeki bıçak yarıçapları ürünün ahşap üzerindeki etkisini değiştirdiğinden ayrıca bıçak yarıçapları da panel üzerinden girilebilmektedir. Bulunduğu eksene bağlı olarak bıçak yarıçaplarına girilen bilgiler X ve Y eksenlerinin pozisyonların ofset değeri olarak hesaplanır ve mevcut pozisyon değerine etki eder.

                                            


Sistemde bulunan her bıçak ve bağlı olduğu mil farklı özelliklerde olabilir. Bu durumun sorun oluşturmayıp, esnek kullanıma imkân vermesi istenmektedir. Bu nedenle AP10 Dijital Haberleşmeli indikatörler’in bazı parametrelerinin değiştirilebilmesi gerekmektedir. Makine üreticisi tarafından şifreli buton üzerinden girilebilir sayfalar bulunmaktadır. İhtiyaç olan kalibrasyonlar
Kinco G100E panel üzerinden bu sayfalarda girilmektedir. Makine üreticisi eksenin Hatve ( Bir Turda Gideceği Yol ), Tolerans, Sayma Yönü, Ondalık Basamak ve Görüntüleme Yönü bilgilerini her bir eksen için ayrı ayrı belirleyebilmektedir.


                                            


Profilleme makinelerinde birçok boyuttan ahşap farklı operasyonlar ile işlenebilir. Çok fazla eksen olmasından kaynaklı olarak kullanıcının her ürün için bu eksenlere gireceği değerler çok fazla vaktini alır. X ve Y hedef değerlerinin dışında ayrıca yarıçap bilgileri de girilmektedir. Kullanıcının ürün geçişlerindeki vakit kaybını azaltmak adına Kinco Dokunmatik Panel’in fonksiyonlarından biri olan reçete fonksiyonu da bu sistemde kullanılmaktadır. Bu sayede kullanıcı gerekli bilgileri bir kere kaydettikten sonra diğer işlemlerde istediği reçeteyi seçip AP10 cihazlara gerekli bilgileri gönderebilir.   

Reçete yüklemenin dışında sistem verileri çekilerek yeni bir reçeteye yüklenebilir. Herhangi bir reçete kopyalanıp yeni bir reçete oluşturulabilir. Bu sayede hem parametrelerinin hafızada kalması hem de hızlı bir şekilde sisteme aktarılması sağlanır.

                                            Profilleme makinelerindeki eksenler genel itibari ile manuel olarak el ile ayarlanır. Ama bazı eksenlerde bu ayar servo motor kontrolü ile yapılmaktadır. Müşteri isteği doğrultusunda eklenen servolar sayesinde sistem yine aynı eksende bulunan AP10’nun mevcut değerine bağlı olarak istenilen hedef değere doğru hareketine başlar ve otomatik olarak konumlandırılır.

               Günümüzde kullanıcılar makine üzerinden yaptıkları bu ayarları uzak erişim ile de yapmak istemektedir. Bu nedenle bu sistemde Kinco VNC Kontrol fonksiyonu da kullanılmaktadır. Kullanıcı VNC yazılımına Dokunmatik Panel’in Ağ bilgilerini girdikten sonra bilgisayar, tablet yada telefon üzerinden bağlanabilir.

               

Bunun dışında makine üreticileri için Kinco Ethernetli panel modellerinde standart olan VPN özelliği ile EdgeAccess yazılımı üzerinden Kinco Bulut sistemi sayesinde panele ulaşılabilir. Bu sayede uzakta erişim sağlanır ve panelin yazılımına uzaktan müdahale edilebilir yada takibi gerçekleştirilebilir. Ayrıca panele bağlı olan PLC modellerine de erişim sağlanması için Bulut üzerinde tünel oluşturulup istenilen müdahaleler yapılabilir. Kinco kütüphanesinde bulunan Siemens, Schneider, Omron, Delta, LS gibi birçok markaya bu sayede uzaktan ulaşabilirsiniz.

Kinco ve Siko ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko